пятница, 18 ноября 2011 г.

FUNDGP.COM: Нове експертне опитування: чи вдасться судовій гілці утримати свою часткову автономію?


Володимир Богатир:

Сучасна адміністративна реформа нагадує «досліди», які проводять над країною. Адміністративний апарат майже зруйновано і нічого не запропоновано на заміну. Проблема в тому, що конституційними, виборчими і судовими реформами займаються здебільшого фізики, отже і досліди вдаються відповідні. Не можна не пригадати в цьому зв'язку і анекдот:

— В чому сила, брат?

— У грошах.

— Ось і мій брат каже, що в грошах! А сила - вона в ньютонах!

Піднята тематика зобов'язує відповісти, що сила в законі. Власне кожен має займатись своєю справою і мати до цього не лише формальне відношення, а і внутрішнє устремління, хист якщо хочете.

Якщо серйозно, то необхідно зазначити, що Верховний Суд України ніколи не був поза вертикалями влади, починаючи хоча б з призначення самих суддів Верховного Суду України, їх кількості після чергового реформування, їх матеріального та пенсійного забезпечення, про яке так часто згадують пенсійні реформатори та й власне найголовніше - повноважень Верховного Суду України.

Увага до реформування судової системи прикута як в Україні, так і за її межами. Варта уваги на позиція Венеціанської комісії і управління юстиції та людської гідності у межах Генерального директорату з прав людини і дотримання законності Ради Європи. Експерти зокрема зазначили, що Верховний суд втратив, завдяки розпочатій судовій реформі, велику частину своєї юрисдикції, і позицію найвищого судового органу у системі судів. Чи є «політичне» у Верховному Суді України? Безумовно. Видатний німецький правознавець Карл Шмітт стверджував, що будь-який вид діяльності може взяти на себе політичний вимір. Слід визнати, що вся судова система, останні роки значною мірою знаходиться під впливом політики.

Однією з основних претензій на адресу чинного Закону у висновку Венеціанської Комісії було різке скорочення компетенції Верховного суду. Цей аспект змінився в новому проекті, де Верховний суд має відновити деякі з його попередніх повноважень. Дійсно, згідно з проектом, Верховний суд матиме право розгляду справ у разі неоднакового застосування судами положення закону в аналогічних правових відносинах, не тільки як в даний час норм матеріального права, а також щодо норм процесуального права; нове повноваження також буде стосуватись перегляду справ у випадку застосування закону, що суперечить Конституції. Верховний суд також отримає право вирішувати спори щодо юрисдикції між різними типами юрисдикції.

Конституційного вирішення потребує питання кількості рівнів судів в Україні. Як адвокат, вважаю неприпустимим розгляд під час касаційного оскарження справ за відсутністю сторін.

Очевидно, реформа підганяється під кон'юнктуру складу Верховного Суду, а точніше кандидатів на посаду його Голови, зокрема це підтверджують останні ініціативи щодо повернення повноважень Верховному Суду України.

Подив викликають в юристів парламентські нововведення щодо обмеження рішень, що включаються до Єдиного державного реєстру судових рішень. А як же забезпечення відкритості судового розгляду? Питань більше ніж відповідей, питань фахових.

Питання в тому чи готові судді, а не лише той чи інший кандидат на посаду Голови, бути форвардом незалежної гілки влади. Нагадаю, що багато хто з числа цих суддів віддав перевагу спокійним та комфортним умовам праці у Вищому спеціалізованому суді. Ситуація навіває приклад літописної «Повісті временних літ»:

І сказали собі: «Пошукаємо собі князя, який би володів нами і судив по праву». І пішли за море до варягів...

Чи воліють судді, які мають обрати Голову посилення своєї незалежності, чи вони воліють комфортного життя? Це питання їх внутрішнього світогляду, а не «владної вертикалі» чи партійного інтересу, для управління змінами необхідно брати відповідальність і бути лідером. Чи є сили у Верховного Суду України для якісного оновлення та провадження якісного судочинства — покаже час.

понедельник, 7 ноября 2011 г.

Відбулась Шоста щорічна конференція Української школи політичних студій

5-6 листопада в Києві відбулась Шоста щорічна конференція Української школи політичних студій,одного з найуспішніших мережево-освітніх проектів України. За шість років свого існування Школі вдалось об’єднати в межах єдиної великої спільноти більше 200 представників успішної молоді з різних сфер – держслужбовців, юристів, бізнесменів, науковців, політиків, журналістів та громадських діячів. Цього року Спільнота Школи поповнилась ще 30 випускниками проекту, які стали членами Асоціації випускників. Частина з них вже долучилась до реалізації проектів та ініціатив, започаткованих як Школою, так і її випускниками. Всі цьогорічні випускники стали учасниками широкоформатних дискусій, ділилися думками з приводу сучасної суспільно-політичної реальності, окреслювали наявні проблеми та шляхи їхнього вирішення, ділились власним досвідом, дискутували з приводу вектору та ціннісного компоненту подальшого розвитку країни тощо.

День перший, 5 листопада

Із вступним словом під час відкриття конференції виступили директор Української школи політичних студій, голова Ради Лабораторії законодавчих ініціатив Ігор КОГУТ, член Наглядової Ради Української школи політичних студій, почесний президент Національного університету «Києво-Могилянська академія» В`ячеслав БРЮХОВЕЦЬКИЙ та заступник голови офісу Ради Європи Ольга Фрайштетер.

Захід продовжився виступом радника Президента України, керівника Головного управління з питань конституційно-правової модернізації Адміністрації Президента України Марини СТАВНІЙЧУК. Експерт проаналізувала перспективи ухвалення нового виборчого законодавства України. Зокрема, одним із питань, що опинилось в центрі дискусії – який з можливих варіантів виборчого законодавства буде взято за основу та які переваги і недоліки містяться в кожному з них, чи буде новий закон сприяти розвитку парламентаризму, які проблеми доведеться подолати, аби зробити виборчий процес максимально ефективним та прозорим.

«Україна на роздоріжжі – чи варті ми європейського вибору?» - такою стала тема наступної експертної панелі, доповідачами якої виступили старший менеджер Європейської програми Міжнародного фонду «Відродження», випускник УШПС 2009Дмитро ШУЛЬГА, керівник програм розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень, керівник

Ради, випускниця УШПС 2009 рокуЮлія ТИЩЕНКО, експерт з правових питань Українсько-європейського дорадчого центру з питань законодавства (UEPLAC), доцент, випускник УШПС 2007 року Роберт ХОРОЛЬСЬКИЙ та менеджер з корпоративної відповідальності, АТ «Систем Кепітал Менеджмент» (СКМ), випускниця УШПС 2009 рокуОлександра ЗАЯРНА. Модератором панелі виступила журналіст, телеведуча, випускниця УШПС 2007 Іванна КОБЕРНИК.

Експерти окреслили поняття "європейського вибору" для України, його можливі позитивні та негативні наслідки, навели аргументи "за" і "проти" втупу до ЄС, оцінили перспективи євроінтеграції України з огляду на сучасну політичну ситуацію, а також те, яким чином остання впливає на привабливість України для європейських інвесторів. Учасники дискусій також торкнулись питання перспективи та вигод створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС та пов’язаного із цим питання необхідності адаптації виробництва до європейських стандартів.

Наступна експертна панель Конференції «Справедливе судочинство via європейські цінності» була присвячена питанню проблемам, внутрішнім недолікам та неузгодженостям судового законодавства України. Свою думку з приводу цього питання висловили комерційний директор ДП «Капарол Україна», учасник УШПС 2011 рокуАрмен КУРГІНЯН, народний депутат України, випускниця УШПС 2008 року Юлія КОВАЛЕВСЬКА, заслужений юрист України, адвокат, випускник УШПС 2009 рокуВолодимир БОГАТИР, народний депутат України, учасниця УШПС 2011 року Еліна ШИШКІНА. Модератором дискусії виступив директор Інституту медіа права, випускник УШПС 2007 року Тарас ШЕВЧЕНКО. Коментував виступи член Наглядової Ради УШПС, голова Центральної виборчої комісії України Володимир ШАПОВАЛ.


День другий, 6 листопада

Другий день Конференції був присвячений презентації нових проектів, ініційованих та реалізованих випускниками Української школи політичних студій в межах експертної панелі "Проект УШПС - дивитися на речі по-іншому". На завершення конференції в результаті проведених виборів було сформовано нову Раду Асоціації випускників УШПС.

http://www.usps.org.ua/index.php?mid=22&action=news_full&news_id=376

вторник, 1 ноября 2011 г.

Всеукраїнська правова осіння школа "Шлях до успіху молодого юриста"

З 21 по 23 жовтня ц.р. в м.Ірпінь (Київська обл.) на базі навчального комплексу Національної академії податкової служби України відбулася вже традиційна осіння правова школа, організатором якої виступив Український молодіжний правничий союз.

Всеукраїнська правова осіння школа «Шлях до успіху молодого юриста» - це захід всеукраїнського масштабу, який проходив уже третій на базі Національного університету ДПС України, що в м. Ірпіні.
Школа націлена на аудиторію активних, цілеспрямованих студентів-правників, членів студентського самоврядування юридичних навчальних закладів та факультетів. Ця Школа стала хорошим проектом і унікальною можливістю для кожного її учасника. Вона покликана забезпечити студентам закріпити той багаж знань, який у них є, практичними порадами фахівців та особистою участю у штучно змодельованих юридичних ситуаціях, які потребують вирішення. До того ж, кожен з учасників мав змогу поспілкуватися з практикуючими юристами, поділитися власним, раніше отриманим досвідом юридичної роботи, із колегами-студентами.

Офіційне відкриття Всеукраїнської правової осінньої школи «Шлях до успіху молодого юриста» відбулося 21 жовтня 2011 року у конференц-залі Національного університету ДПС України. Захід було відкрито віце-президентом Українського молодіжного правн
ичого союзу, членом Союзу юристів України, керівником даного проекту – Клименком Олександром Ігоровичем. Олександр привітав учасників Школи, президію, яка складалася із почесних гостей, подякував за підтримку партнерам та організаторам заходу а також коротко розповів про план роботи Школи. Зазначив про проведення майстер-класів на актуальні теми відомими юристами-практиками.

Серед почесних гостей на відкритті був присутній ректор Національного університету Державної податкової служби України, народний депутат України, доктор економічних наук, Заслужений економіст України – Мельник Петро Володимирович, президент Української іноземної юридичної колегії, голова Громадської ради при Міністерстві юстиції України та Державної реєстраційної служби України, заступник Голови союзу юристів України, Заслужений юрист України - Курдельчук Данило Маркович, президент Українського молодіжного правничого союзу, радник Міністра юстиції України, партнер міжнародної юридичної фірми «Фінеко», Заслужений юрист України - Богатир Володимир Вікторович. Після офіційного відкриття пан Богатир провів для учасників майстер-клас. Він поділився з учасниками власним досвідом юридичної роботи, надав корисні поради, які допоможуть утриматися від багатьох помилок студентам, які паралельно від навчання займаються юридичною практикою та молодим юристам-практикам.

Від імені організаційного комітету звернувся член Президії, віце-президент Українського молодіжного правничого союзу Олександр Клименко, який розповів про формат та мету даної Школи і шкіл, які вже систематично проводяться в Україні (це вже третя Школа, перша проходила з 01-06 лютого 2011 року в Закарпатській області, друга – 26 червня по 1 липня 2011 року у м. Одеса, примітка редакції). Також, Олександр зачитав привітання від Адміністрації Президента України учасникам та організаторам Всеукраїнської правової школи.

Після офіційного відкриття та майстер-класу Курдельчука Д. М., на якому він розповів про ті проблеми, які можуть виникнути в молодого юриста на початку його кар’єри, та поділився, як не втрати при цьому рівновагу та вирости в професійному плані, та майстер-класу Богатиря В. В. учасники Школи мали змогу прослухати ще один майстер-клас від партнера юридичної фірми «Юстем» - Делидивки Сергія Григоровича. Обговорювалося питання, яке стосується прийнятого Податкового кодексу та змін до нього, новели які у ньому розміщенні та яким чином це вплинуло, впливає та буде вливати на відносини, що виникають, змінюються та припиняються у податковій сфері.

Також учасники Школи мали змогу відвідати тренінги тренерів з публічної та телевізійної комунікації тренінгової групи «Сова 2» Гусейнової Регіни та Трощинської Тетяни, партнера адвокатської контори Євстігнєєва Андрія, партнера юридичної компанії «Делькредере», адвоката, арбітражного керуючого Василя Масюка, адвоката Тетяни Монтян, судді Господарського суду м. Києва Романа Самсіна, головного юрисконсульта групи компаній «Гео Альянс» Андрія Кривенка, партнера юридичної фірми «Легітимус» Миколи Очкольда, заступника Голови союзу юристів, члена Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури при Кабінеті Міністрів України, Заслуженого юриста України Катерини Коваль, керівника «Бюро примирення Ірини Калінської», медіатора, адвоката Калінської Ірини Михайлівни