четверг, 15 октября 2020 г.

О РЕЗУЛЬТАТАХ БЕЗДЕЙСТВИЯ ПРОКУРАТУРЫ И ПРАВООХРАНИТЕЛЕЙ ОТНОСИТЕЛЬНО ЗАЩИТЫ ПРАВ АДВОКАТОВ

Владимир БОГАТЫРЬ, заслуженный юрист Украины, член Комитета защиты прав адвокатов и гарантий адвокатской деятельности НААУ



Разрушенная правоохранительная система, неспособность организации надлежащего процессуального руководства — результат реформ, проводимых после 2014 года.

Игнорирование государством фактов грубого нарушения прав адвокатов и гарантийадвокатской̆ деятельности привели к невозможности государства реагировать на волну разгула преступности и беспредела в отношении защитников. Профессия становится все более опасной, а случаи нападения на адвокатов, порчи их имущества, покушений и вмешательства в деятельность защитников приобретают обыденный характер.

Своим бездействием действующая власть продолжает политику своих предшественников, решивших подменить «революционной» целесообразностью институт правопорядка.

Такое бездействие государства является естественным стимулом для роста преступности, а неотвратимость наказания становится все призрачнее.

Генеральный прокурор игнорирует обращения Национальной ассоциации адвокатов Украины, прикрываясь отписками мелких чиновников своего офиса.

Национальная ассоциация адвокатов Украины объединяет всех адвокатов Украины, является органом адвокатского самоуправления, представляет адвокатуру Украины в отношениях с органами государственной власти, их должностными лицами, защищает права адвокатов и обеспечивает соблюдение гарантий адвокатской деятельности.

Сегодня государство демонстрирует нежелание считаться с конституционно закрепленной ролью адвокатуры как единственного института, призванного обеспечивать предоставление профессиональной правовой помощи.

Неисполнение решений судов, нарушение права на защиту, вмешательство в деятельность защитников, порча их имущества, насилие и посягательство на жизнь защитников зачастую остаются без внимания.

Несмотря на сотни зарегистрированных уголовных производств, в подавляющем большинстве случаев мы видим нулевой результат! Нулевой результат — это ненадлежащее процессуальное руководство при расследованиях и неспособность представлять государственный интерес в суде.

Проходят века, столетия, а душевное состояние в нашей профессии никак не меняется, и, характеризуя ее, сегодня приведу слова Джорджа Гордона Ноэла Байрона:

«Юрист всегда в грязи — того не скроем,

Как нравственности жалкий трубочист,

Покрыт он сажи толстым слоем:

Сменив белье, не станет чист».

Добавить к этому можно только сроку из стиха Валентина Иосифовича Гафта:

«Всегда в грязи, но души их чисты».

К сожалению, сегодня правоохранительную систему с головой затянуло в трясину, из которой она выбраться в ближайшее время не сможет. 

Единственный выход — это отбор в органы прокуратуры и суда лиц, сдавших адвокатский экзамен и имеющих практический опыт работы. Это позволит государству приблизиться и к европейским, и к общечеловеческим стандартам.





понедельник, 12 октября 2020 г.

Неспособность правоохранительной системы обеспечить права адвокатов побуждает к новым преступлениям


Владимир Богатырь 

член комитета защиты прав адвокатов и гарантий адвокатской деятельности Национальной ассоциации адвокатов Украины, заслуженный юрист Украины


Правоохранительная система не только игнорирует вопиющие случаи нарушения прав адвокатов, но и фактически является частью этих нарушений, побуждая их своим бездействием. Об этом свидетельствуют результаты проведенного исследования, касающегося привлечения к уголовной ответственности за нарушение профессиональных прав адвокатов.

Бездіяльність у цифрах

Ганебні випадки грубого порушення права на захист і порушення професійних прав адвокатів при провадженні адвокатської діяльності викликають високий інтерес громадськості, є предметом широкої суспільної дискусії. Такі події стали темою численних публікацій в засобах масової інформації.

Отримані статистичні дані свідчать про системну бездіяльність вартових правопорядку та ігнорування ними правоохоронної функції. Згідно з офіційною відповіддю Державної судової адміністрації на запит випадки притягнення судом до кримінальної відповідальності за порушення професійних прав адвокатів (стст.374, 397—400 Кримінального кодексу) поодинокі. І це незважаючи на сотні зареєстрованих в ЄРДР кримінальних проваджень, інформацію про які надано Офісом Генерального прокурора у

відповіді на запит.

За фактами втручання в діяльність захисників, посягань на їхні життя у зв’язку з діяльністю, пов’язаною з наданням правової допомоги, та умисного знищення та пошкодження майна адвокатів з 2014 року не було постановлено жодного вироку.

Відтоді й дотепер лише одного разу було постановлено вирок за втручання в діяльність захисника й тільки одну особу було притягнуто до кримінальної відповідальності за порушення права на захист.

З 2015 до 2018 року не було постановлено жодного вироку стосовно осіб, які погрожували захисникам. Лише у 2018-му було 2 вироки, а у 2019-му — один. Навряд чи ми дочекаємось їх у цьому році з огляду на публічні заяви та поведінку очільників прокуратури й можновладців.

Неєвропейські досягнення

Такі неєвропейські досягнення продемонструвала влада, яка оголошувала про європейський вибір. Порушення прав адвокатів залишається непоміченим виключно українською владою, попри згадки про численні випадки порушення прав адвокатів у доповідях Управління верховного комісара ООН з прав людини про ситуацію в Україні, спеціального доповідача ООН з питань про незалежність суддів і адвокатів, звітах Міжнародної комісії юристів тощо.

Така ганебна ситуація стала приводом для низки звернень Національної асоціації адвокатів та Ради адвокатів України до влади, правоохоронних органів, Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй, Парламентської асамблеї Ради Європи, Ради адвокатських та правничих товариств Європи (ССВЕ), МКЮ через утиски, переслідування та порушення прав адвокатів в Україні.

Незважаючи на ігнорування владою таких звернень, НААУ — передбачений законом орган, який представляє адвокатуру України у відносинах з органами державної влади, їх посадовими та службовими особами, міжнародними організаціями, — захищає професійні права адвокатів і забезпечує гарантії їхньої діяльності.

Для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура, незалежність якої гарантується Конституцією.

Тільки додержання прав і свобод громадян представниками влади та правоохоронцями зможе повернути країну до встановленого Конституцією та законами України правопорядку в усіх сферах державного й суспільного життя.

НААУ щоденно отримує повідомлення про порушення прав адвокатів і гарантій їхньої професійної діяльності, кожне з яких опрацьовує відповідний комітет і колеги в кожному з регіонів. НААУ — це єдиний орган, який може реагувати на порушення, але не наділений повноваженнями розслідувати та притягати до відповідальності винних.

Якщо є спеціальні органи та суди для боротьби з корупцією, то чому не створити спеціальні органи та суди, які вестимуть цілеспрямовану боротьбу з порушниками прав і гарантій адвокатської діяльності? Зважаючи на факт існування Вищого антикорупційного суду, це було б доречним з огляду на роль адвокатури в суспільстві. Єдиним практичним запобіжником для цієї ідеї є те, що за результатами створення спеціальних антикорупційних органів та судів Україна стала європейським лідером за рівнем корупції та розвинутим політичним непотизмом.

Повна відсутність правової політики в державі, яку мали б формувати та забезпечувати міністр юстиції та Генеральний прокурор, стимулює зростання

свавілля в усіх сферах правового життя та створює юридичну невизначеність і хаос. Після проведення безглуздих реформ маємо делегітимізовану прокуратуру та широкий набір неефективних спеціальних правоохоронних органів, діяльність яких не узгоджується між собою та суперечить засадам Конституції.

Тим часом спостерігаємо за скандалами щодо проживання Генпрокурора на різних об’єктах Державного управління справами та за гримасами міністра юстиції, який розпродає в’язниці. Тут, як кажуть, без коментарів...

https://zib.com.ua/ru/144921-nesposobnost_pravoohranitelnoy_sistemi_obespechit_prava_advo.html?fbclid=IwAR0I0E_tHYsYICMkZlEKbjQzt2CaSxr55N846kqC-0xp_YgjWvZ0AmfmFEs