пятница, 2 февраля 2018 г.

Де взяв: "брудні" гроші чиновників з України тепер легше виявити у Лондоні


Відпочинок, навчання дітей чи лікування українських можновладців може стати предметом розслідування у Великобританії. Там набрав чинності закон, який вимагає пояснити походження коштів. Інакше заберуть.

Презумпція винуватості 

Британські правоохоронці відтепер можуть розпочати розслідування у разі підозри, що якісь активи вартістю від 50 тисяч фунтів стерлінгів придбані "політично значимими особами" (PEP - politically exposed person) на кошти з незрозумілих джерел. Зокрема, через підставних осіб, на гроші з офшорних компаній чи за готівку невідомого походження.


"Політично значимими особами" вважаються політики, у тому числі депутати різних рівнів, колишні та діючі держслужбовці, а також високопосадовці державних підприємств. Дія закону також поширюється і на пов'язаних з цими "політично значимими особами" людей, зокрема на родичів та помічників. Фактично це презумпція винуватості і саме власник нерухомості, банківських рахунків чи іншого майна, яке викликає підозри з боку контролюючих органів Великобританії, зобов'язаний довести законність походження коштів.


На користь кого конфіскуватимуть?

Якщо не вдасться пояснити, що статки зароблено чесним шляхом, це майно може бути конфісковано. "Далі ці активи можуть потрапити як у бюджет британської корони, так і до іншої країни, якщо вона доведе, що кошти на це майно були здобуті незаконним шляхом, тобто покаже судове рішення щодо певної особи та її участі у корупційних схемах", - пояснює виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин.


Його колеги з Transparency International UK були одними з ініціаторів ухвалення цього закону. У розпорядженні цієї організації є інформація про підозрілі угоди щодо купівлі лондонської нерухомості на суму понад 4 мільярди фунтів стерлінгів. Кожні 4 з 10 елітних квартир чи будинків у столиці Великобританії можуть бути придбані за корупційні гроші, виведені з інших країн, вважають у Transparency International UK.


Звідки гроші на навчання дітей у Лондоні?

"Топ-чиновники і депутати з України відпочивають за кордоном, вчать дітей у Великобританії, лікуються за кордоном, що теж може бути предметом розслідування. Тож найбільш корисним цей закон буде для журналістів-розслідувачів, які тепер можуть передавати свої дані у відповідні правоохоронні органи Великобританії", - зазначає керуючий партнер адвокатського об’єднання "Богатир та партнери" Володимир Богатир, який супроводжує судові процеси у Лондоні щодо українського та російського бізнесу. За словами адвоката, цей закон потрібно розглядати як встановлення кримінальної відповідальності за статки нез’ясованого походження і сам по собі цей документ не запроваджує якісь страшні обмеження для придбання нерухомості, відкриття рахунків та управління капіталом.

Крім того, у Великобританії з 1 січня цього року набрав чинності закон "Про кримінальні фінанси". Він значно полегшує правоохоронним структурам Великобританії процес конфіскації майна, походження якого не пояснено (unexplained wealth orders, UWO). Тож закон "Ордери на статки нез’ясованого походження" є його продовженням і деталізацією.

Кого зачепить?


Британська елітна нерухомість давно популярна в українських багатіїв. У 2016 Віктор Пінчук отримав елітну нерухомість у Лондоні від Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова в рамках мирової угоди щодо судового процесу стосовно Криворізького залізорудного комбінату. За даними The Guardіan, 2011-го року Рінат Ахметов виклав 136 мільйонів фунтів за пентхаус у комплексі One Hyde Park у районі Найтсбрідж, побивши тодішні цінові рекорди на нерухомість.

Втім, нинішня активізація боротьби з відмиванням коштів у Великобританії більше зачепить не великий бізнес, який зазвичай виводить кошти легального походження, а чиновників, зокрема і з України, які мають офіційну зарплату 30-40 тисяч гривень на місяць і при цьому володіють нерухомістю на мільйони фунтів стерлінгів у Лондоні.
"Зараз говорити про якісь конкретні суми чи активи достатньо важко, але буде дуже багато цікавої інформації найближчим часом", - переконує Ярослав Юрчишин. За його словами, українських чиновників просто складніше виявити, адже вони, на відміну від африканських корумпованих держслужбовців, не оформлюють майно на своє ім’я, а діють, як правило, через офшори.


Українські декларації - не доказ?

У Великобританії велика недовіра до офіційних органів пострадянських країн. "Декларації про доходи з України, Росії чи Казахстану не матимуть вирішального значення під час доведення джерел походження капіталів. Хочу підкреслити, що у нас в принципі не існує договорів про взаємну допомогу в цивільних і кримінальних справах між Україною та Великобританією. Це означає, що автоматичного визнання бути не може", - стверджує адвокат Володимир Богатир.


За даними Національного агентства Великобританії з питань боротьби зі злочинністю (National Crime Agency), в Об’єднаному королівстві щорічно відмивають до 90 мільярдів фунтів стерлінгів.Комментариев нет:

Отправить комментарий